FDH Bank Preliminary Round draw tomorrow

The draw for the 2024 FDH Bank Cup Preliminary phase will take place on Friday at the Mpira Village in Blantyre.

The preliminary phase will  involve  70 Regional Leagues Premier Division teams (21 from the South, 21 from the Centre and 28 from the North).

Regional League teams will play in a regional championship in their respective regions to come up with 16 teams that will qualify for the national phase as follows; South 5,Centre 5 and North 6.

Qualified Teams for Preliminary Phase

South – Ntaja Rangers FC, Nyambandwe Utd, Ekhaya FC, Lipulumundu FC, The Boyz, Ntopwa FC, MDF Marine FC, Mangochi All Stars, Soccer Rangers, Ntaja United, Ndirande Stars, Red Lions, Changalume Barracks, Cobbe Barracks, Immigration, Mwanza Stars, Zomba Airbase, Superfet, White Eagles, Balaka FC and Zingwangwa Utd.

Centre: Ekas Freight wanderers, Chisomo Academy, Blue Eagles FC, Mitundu Baptist, Santhe Admarc, Villa FC, Simbi FC, Mchinji Boma strikers, St. Gabriel Zitha FC, Dzaleka Future, Extreme FC, Luanar FC, Wimbe United, Airborne Rangers, Leyman Panthers, Kasungu United, Armour Battalion FC, Mbadzi United, Chatoloma Admarc, Dedza Young Soccer, Ntcheu Warriors

North: Jenda United, Songwe Boarder United, Chihame All Stars, Chizumulu United, Iponga FC, Chibavi Real Stars, Chintheche United, Eagle Strikers, Embangweni United, Simbowe Stars, Lube Masters, Ekwendeni Hardnockers, Ekwendeni United, Ekwaiwen Tafika Sports Academy, Karonga Giants, Chitipa Galaji, Chitipa White Movers, Likoma United, Chipolopolo Boyz, Thaboland FC, Mhuju FC, Chilumba Barracks, Euthin Veterans, Euthin Pirates, Sporting FC, Raiply FC, Mmbelwa Warriors, Mzuni FC

Draw Procedure

Southern Region 

The South will have three rounds of matches to determine the five teams that will qualify for the National Phase.

Playoffs

Two least ranked teams, as per the log tables of 15th May 2024, Zingwangwa United and Soccer Rangers will play in a play-off to find one team that will join the 19 seeded teams in round one.

Round 1

The 19 seeded teams plus the playoff winners will be drawn in ten round one matches that will produce 10 teams that will qualify for the second round.

Round 2

The ten winners of Round one will be drawn in five matches to produce five winners that will qualify for the national phase.

Central Region

The Central Region will have three rounds of matches to determine the five teams that will qualify for the National Phase.

Playoffs

Two least ranked teams, as per the log tables of 15th May 2024, Mbadzi FC and Dzaleka Future will play in a play-off to find one team that will join the 19 seeded teams in round one.

Round 1

The 19 seeded teams plus the playoff winner will be drawn in ten round one matches that will produce 10 teams that will qualify for the second round.

Round 2

The ten winners of Round one will be drawn in five matches to produce five winners that will qualify for the national phase.

Northern Region

The Northern Region will have three rounds of matches to determine the Six teams that will qualify for the National Phase.

Playoffs

Eight least ranked teams, as per the log tables of 15th May 2024, Iponga, Chitipa White Movers, Mzuni, Ekwendeni United, Chihame All Stars, Chizumulu, Jenda United and Euthini Pirates will play in a playoff to find four teams that will join the 20 seeded teams in round one.

 Round 1

The 20 seeded teams plus the four winners of the playoff will be drawn in12 round one matches that will produce 12 teams that will qualify for the second round.

Round 2

The 12 winners of Round one will be drawn in six Second round matches to produce six teams that will qualify for the national phase.

The matches will be played between 25th May and 9th June 2024.

For further information please contact:

FAM Competitions Department

Email: competitions@fam.mw

Phone: 0999/888 436391

 

Share

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on pinterest
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Leave a Reply

Recommended Stories